Transporto draudimas mokant vairuoti

Priklausomai nuo to, kas yra vairavimo mokytojas, profesionalus instruktorius ar šeimos narys, sudaroma ir atitinkama mokomojo automobilio TPVCA arba KASKO draudimo sutartis, kad draudimo apsauga galiotų ir asmeniui, kuris mokosi vairuoti. Jeigu sudaryta nekokybiška draudimo sutartis, vairuoti besimokančiam asmeniui sukėlus eismo įvykį, draudimas negalios.

Kas gali mokyti vairuoti

Įstatymų nustatyta tvarka mokyti vairuoti gali:

 • Profesionalus vairavimo instruktorius, turintis tą patvirtinantį pažymėjimą. Paprastai, tai yra vairavimo mokyklos instruktorius.
 • Šeimos narys, turintis 5 metus vairavimo stažą, gali mokyti vairuoti B ir B1 kategorijos transporto priemones, kai mokinys yra išlaikęs teorinį KET egzaminą (pagal LR saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisą). Šeimos nariais laikomi: sutuoktiniai (ar partnerystę įregistravę asmenys), tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys.

Kad draudimas galiotų mokant vairuoti

Kokie standartinės transporto draudimo sutarties pakeitimai turi būti atlikti tam, kad draudimas galiotų ir mokant vairuoti, iš esmės priklauso  nuo dviejų dalykų – 1) draudimo bendrovės taisyklių; 2) kas yra vairavimo mokytojas. Taigi, norint, kad TPVCA arba KASKO draudimo apsauga pilnai galiotų ir mokiniui, kuris neturi vairuotojo pažymėjimo (tuo metu kai jis mokosi vairuoti, greta esant ir instruktoriui), draudimo sutartyje turi būti teisingai nurodytos sąlygos:

 • Kai vairavimo mokytojas – profesionalus vairavimo mokyklos instruktorius:
  • Draudimo apsauga turi apimti visus galimus vairuotojus. Šiuo atveju transporto priemonės savininkas dažniausiai yra juridinis asmuo, taigi ir draudimo apsauga standartiškai apima visų amžiaus grupių bei stažo vairuotojus, naudojančius tą transporto priemonę.
  • Nurodyta papildoma sąlyga – mokymas vairuoti. Kai mokymas vairuoti pagrįstas komercininiais santykiais, t.y. mokoma vairuoti turint licenciją užsiimti šia veikla, gaunant už tai atlygį – draudimo požiūriu tai yra vadinama “mokymu vairuoti” ir būtina šią sąlygą įtraukti į draudimo sutartį, kad draudimo apsauga galiotų, jei eismo įvykį sukeltų vairavimo mokinys.
  • Yra draudimo bendrovių, kurios nereikalauja jokių papildomų žymų draudimo polise, nes atsakingu už vairavimą laiko asmenį, kuris turi vairuotojo pažymėjimą.
 • Kai vairavimo mokytojas – šeimos narys:
  • Draudimo apsauga turi apimti ir jaunus vairuotojus. Tai reiškia, kad standartiškai sudaroma draudimo sutartis savininko vardu (kuris turi turėti bent 5 metų stažą, kad apskritai galėtų mokyti vairuoti) ir papildomai nurodoma, kad vairuos ir mažesnį stažą (tiksliau, stažo neturintis) ir, galbūt, mažesnį amžių turintis asmuo.
  • Priklausomai nuo draudimo bendrovės, gali būti reikalinga ir papildoma žyma, kad automobiliu bus mokoma vairuoti.
  • Yra draudimo bendrovių, kurios nereikalauja jokių papildomų žymų draudimo polise, nes atsakingu už vairavimą laiko asmenį, kuris turi vairuotojo pažymėjimą.

Kada draudimas negalioja

 • TPVCA draudimo atveju. Jeigu transporto priemonė sukelia eismo įvykį tuo metu, kai vairuoja mokinys, o turima draudimo sutartis sudaryta neteisingai, draudikas atlygins nuostolius nukentėjusiai trečiai šaliai, o po to regreso būdu išsireikalaus iš kaltininko automobilio savininko iki 50% padengtos žalos.
 • KASKO draudimo atveju. Jeigu apdraustasis automobilis sukelia eismo įvykį, kai jį vairuoja mokinys, o turima draudimo sutartis sudaryta neteisingai, draudimas gali nepadengti nuostolių iš viso, arba mažinti draudimo išmoką.  

Parengta pagal 2016 03 24 galiojančius įstatymus ir draudimo sąlygas.
 

 

Naudinga? Pasidalinkite -

This entry was posted in Automobilio draudimas, KASKO draudimas, TPVCA draudimas.

22 komentarai

 1. indre:

  sveiki, norejau paklausti, kiek kainuoja papildomas draudimas besimokanciam vairuoti?

  • Besimokančiam vairuoti jokio papildomo draudimo nebūna. Tiesiog automobilio savininko draudimo sutartyje turi būti nurodyta, kad vairuos asmuo su 0 m. stažu. Jeigu sudaryta sutartis šios sąlygos neturi, reikia nutraukti turimą draudimą ir sudaryti naują. Nėra iš anksto nustatyta kaina, kiek pabrangs. Kaina priklauso tiek nuo individualių parametrų, tiek ir nuo draudimo bendrovės. Apytiksles kainas galite suskaičiuoti TPVCA draudimo skaičiuoklėje.

 2. Petras:

  Sveiki. Kaip Jūs atsakėte besimokančiam vairuoti jokio papildomo draudimo nebūna. Tiesiog automobilio savininko draudimo sutartyje turi būti nurodyta, kad vairuos asmuo su 0 m. stažu. O jeigu sudaryta sutartis šios sąlygos neturi, tačiau joje yra nurodyta, kad gali automobilį vairuoti visi be apribojimų. Tai ar sutartis bus tinkama, t.y. ar tai užtikrina, kad gali vairuoti asmuo neturintis vairuotojo pažymėjimo, o tik su šeimos nariu besimokantis vairuoti?

  • Tai yra tik sąlygų formulavimo klausimas, draudikai skirtingai gali įrašyti tokias sąlygas į draudimo sutartis. Esmė yra tokia, kad draudimo sutartyje nebūtų ribojimų automobilio valdytojo amžiui ir stažui, toks draudimas apima visus teisėtus valdytojus ir galioja mokant vairuoti (jeigu nepažeidžiamos KET).

 3. Žilvinas:

  Laba diena. Noreciau paklausti ar mokant vairuoti seimos nari,gali sedeti kiti asmenys automobilyje?

 4. Lukas:

  Sveiki,norėjau paklausti ar tas draudimas besimokančiam vairuoti su šeimos nariu yra privalomas?

  • Apskritai TPVCA draudimas visada yra privalomas. Tuo tarpu, nėra griežtai nurodoma, kokios draudimo sąlygos turi būti įtrauktos į draudimą. Tai reiškia, kad automobilio savininkas/ draudėjas yra pats atsakingas turėti tokį draudimą, kokiomis sąlygomis bus važinėjama. Jis pats rizikuoja tuo, kad draudimas negalios. Taigi, jeigu privalomasis draudimas sudarytas standartinėm sąlygom pagal savininką ir nėra nurodyta, kad vairuos ir jaunas asmuo, tai sukėlus eismo įvykis draudimas atlygins tik dalį žalos, kitą dalį atlyginti turės jau pats automobilio savininkas savo lėšomis.
    
 5. just1:

  Sveiki,
  del draudimo. kai mokinys neturi teisiu – uz ji pilnai atsakomybe “nesa” mokytojas t.y. jis turi isitikinti ar mokinys jau gali dalyvauti eisme gatvese, ar jis atitinka visas mokymui leidziamas salygas. netgi ivykio atveju – atsakomybe buna mokytojui. tai kodel draudimo sutartyje stazas turi buti nurodomas mokinio o ne mokytojo? juk transporto priemone ne savarankiskai vairuos asmuo neturintis stazo o su mokytoju/isntruktoriumi. kodel draudimas turi kainuoti tiek pat kiek ir kainuot issilaikiusiam teises ir iskart isvaziavusiam i gatve vienam/be isntruktoriaus tik iskeptam vairuotojui? juk su instruktoriumi galima tik 3 val per diena, o tik gaves teises gali vazinet nerobotai. kodel tuomet turi draudimas kainuot tiek pat? A? ar tik nebus cia draudimo normas pasipinigauti?

  • Nepainiokite esminių dalykų, mokinio, kuris dar tik mokosi vairuoti ir apskritai neturi teisės dalyvauti eisme; tuo tarpu mokymosi automobilis pritaikytas specialiai tam, kad ir instruktorius kiek įmanoma galėtų kontroliuoti važiavimą. Eismas yra nenuspėjamas dalykas, įgūdžiai atsiranda tiktai praktikuojantis. Draudimas, vertindamas riziką nesiremia kokybiniais faktoriais, kaip kad jūsų paminėti argumentai, remiamasi pagrinde įstatymais, ir empiriniais skaičiavimais, statistika. Vargu ar įmanoma empiriškai pamatuoti, kaip skiriasi rizika mokinio ir jau išsilaikiusio teises asmens. Jeigu ateityje bus galima kuo tiksliau įvertinti kiekvieną galimą riziką, neabejotinai, draudikai tą ir darys. Kitavertus, draudimas, skirtas mokomiesiems automobiliams, tikrai skiriasi nuo to draudimo, kuris skirtas jauniems, ką tik teises išsilaikiusiems vairuotojams.Draudimas tuo pačiu yra pelno siekianti organizacija, draudimo tikslas valdyti riziką ir iš to uždirbti pinigus.

   • just1:

    neteisingai mane supratote.
    as kalbu tik apie “Šeimos instruktoriu” ir jo draudimo polisą (ne apie vairavimo mokykla). taigi:
    -jei uz “mokini” pilnai atsako “mokytojas/instruktorius”(tegi atsakomybe uz KET pazeidimus);
    -jei ivykio metu pildo deklaracija “instruktorius”;
    -jei niekur viesai pateikiamoje informacijoje (pvz VKTI, Registra)nera nurodoma kad “instruktoriaus” polise turi atitikti “mokinio” stazas t.y. jo nėra (visur minima tik del salygos “Mokymas varuoti”, taciau ne visos bendroves taiko tokiu apribojimus). mano sutartyje nera tokio apribojimo…
    Ar tikrai reikia man pasirupinti naujo/brangiu polisu mokant vaika?
    Ar jums zinomi atvejai kai negaliojo polisas nes nebuvo pazymeta kad vairuos mokinys be stazo?

    • Matote, jūsų kaip draudėjo pareiga pateikti visą informaciją, kuri yra svarbi įvertinti riziką ir paskaičiuoti atitinkamą draudimo įmoką. Faktas, kad yra didesnė tikimybė sukelti eismo įvykį, kai už vairo sėdi mokinys. Taigi, ar tikrai jums reikia pasirūpinti brangiu draudimu, taip, tikrai reikia pasirūpinti. Bet vėlgi, iš kitos pusės, taip, tiesa, kad jeigu įvykio metu galite pildyti tik deklaraciją (t.y. nekviesti policijos), joje nefiguruoja mokinio vardas, figuruoja tik vairuotojo vardas, vairuotojo, kuris yra atsaingas ir turi vairuotojo pažymėjimą, t.y. mokytojo-šeimos nario. Taip, yra tikimybė, kad draudikas net nesužinos, kad įvykį sukėlė mokinys ir atlygins žalą kaip priklauso; bet ar tai yra teisėta? Ne, tai yra neteisėta. Mums nėra žinoma jokių atvejų, kai įvykį sukėlė mokinys ir negaliojo draudimas.

 6. Rolandas:

  Sveiki,
  kaip tik šiuo metu bandau apdrausti automobilį draudimu, tinkančiu mokyti vairuoti. Be jokios abejonės draudikai bandė “įkišti” draudimą su padidinta rizika “mokomasis automobilis”. Na, su šituo dalyku (dėkui Jums) susitvarkėme. Dabar draudikai tvirtina, kad vairuoti gali tik pilnametis asmuo, tai yra nuo 18 metų. Tačiau išlaikyti teorinį egzaminą ir mokytis vairuoti gali ir nepilnametis.
  Ar tai eilinis nežinojimas ar toks apribojimas tikrai yra?

  • Atnaujinome straipsnelį, kad jis atspindėtų platesnį spektrą variantų. Realybė yra tokia, kad bendrovės labai skirtingai traktuoja tą šeimos nario mokymą vairuoti. Vienos bendrovės apskritai nereikalauja JOKIŲ papildomų žymėjimų draudimo polise, nes laiko, jog savininkas yra visiškai ir pilnai atsakingas už savo mokinį, dėl visų įvykių. Yra bendrovių, kurios reikalauja draudimo sutartyje nurodytu dvi žymas, kad vairuos jaunas asmuo ir kad automobilis bus naudojamas mokymui (nepriklausomai nuo to, ar mokomas šeimos narys, ar mokymas vyksta su instruktoriumi vairavimo mokykloje). Deja, dėl mokinių, kurie gali būti ir 17 metų, tikslių nurodymų nėra.

   • Rolandas:

    Dėkoju Jums už atsakymą.
    Matyt geriausias patarimas – skaityti draudimo sutarties taisykles. Tačiau tipinėse taisyklėse dažnai nėra įvardinta kas tai yra papildoma rizika mokant vairuoti. Na ir apie vairuotojų amžiaus ribojimą nėra taip pat. Yra pažymėta, kad draudimas galioja, jei vairuoja turintis tam teisę asmuo.
    Panašu, kad šis klausimas gali būti keblus draudiminio (arba nedraudiminio) įvykio atveju, jei draudikas nesutiktų išmokėti draudiminės išmokos.

    • Deja, turime jums pritarti. Praktikoje tvarka dažnai formuojasi pagal precedentus, iš anksto teoriškai ne viskas  apibrėžiama. Dėl to labai svarbu, kad atsiradus nesutarimui su draudiku, tai būtų sprendžiama, o ne paliekama likimo valiai, nes būtent ginčų rezultatai turi reikšmės naujiems sprendimams.

 7. Algimantas:

  Sveiki, nusipirkau naudotą automobilį, bet dar neturiu vairuotojo pažymėjimo, noriu apdrausti, bet draudimo bendrovėje nedraudžia. Automobilis registruotas mano vardu. Ar tikrai būtina turėti vairuotojo pažymėjimą, norint apdrausti savo automobilį? Ačiū

  • Tai visiškai netiesa. Jūs galite ir turite apdrausti automobilį savo vardu (jeigu esate jo savininkas), visai nepriklausomai nuo to, ar turite vairuotojo pažymėjimą.

 8. Justina:

  Sveiki,

  ar galima mokyti vairuoti ne komerciniais tikslais (tėtis dukrą) juridinio asmens automobiliu? Mokytojas ir mokinys – abu tos pačios įmonės darbuotojai.

  Ačiū už atsakymą.

  • Kelių eosmo taisyklių požiūriu galima. Visgi draudimo aspektu, priklauso nuo draudimo bendrovės, kurioje tas automobilis apdraustas. Vienose bendrovėse viskas tvarkoje – galios, kitose – ne, reikia perdaryti draudimą.

 9. Janina:

  Jei mašina registruota kito žmogaus vardu, ar galima su ja tėvui mokinti vairuoti sūnų?

  • Pats faktas, kad mokoma vairuoti ne su nuosavu automobiliu, nesudaro jokių problemų, to neapibrėžia KET. Tačiau BŪTINA susipažinti su to automobilio privalomojo draudimo sąlygomis, nes dažniausiai, draudžiantis standartiškai, draudimo apsauga neapima mokymo vairuoti, taigi jeigu būtų padaryta avarija, draudimo bendrovė iš registruoto automobilio savininko (ne sūnaus, ir ne tėvo, bet automobilio savininko) išsireikalautų dalies išmokos.